Hotels Dwa Potoki, Polna 5, 58-540 Karpacz
+48 75 610-60-50

Królowa Karkonoszy - Śnieżka

Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy (1602 m. n.p.m). Ciekawostką jest, że w XVI wieku była uważana za jeden z najwyższych szczytów w Europie. Jak to się stało? Wszystko za sprawą błędnego pomiaru. Według ówczesnych badaczy, Śnieżka mierzyła…. 5500 metrów! Podejrzewano również, że Śnieżka jest wygasłym wulkanem. Jej stożkowaty kształt przypomina wygasłe, europejskie wulkany. Jednak badania jej struktury stanowczo temu przeczą. Przekrój geologiczny góry to nic innego jak granit oraz skały metamorficzne. Wypiętrzenie pasma Karkonoszy wraz ze Śnieżką datuje się na czas oligocenu. Najbardziej niedostępne jest południowe i północne zbocze, które opadają do dwóch głębokich, polodowcowych dolin. Wschodnia część góry łagodnie schodzi do Słonecznej Doliny. Pierwsze zdobycie szczytu Śnieżki dokonano prawdopodobnie w połowie XV w.

Kapryśna Biała Dama

Śnieżka, jak przystało na biała damę , przez większość roku jest biała. Nazwa góry pochodzi z XIX wieku od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem. Nazywano ją również „Górą Olbrzymią” lub też „Panią Wiatrów”. Ten ostatni przydomek zawdzięcza warunkom atmosferycznym panującym na jej szczycie. Klimat Śnieżki można określić jako zbliżony do tego panującego za kołem podbiegunowym. Dzięki niemu rośnie tu dużo roślinności spotykanej w wysokich Alpach. Średnia roczna temperatura na Śnieżce to 0°C. W miesiącach wakacyjnych wacha się od 90 C do 110 C. 28 lipca 2013 roku, padł rekord- na szczycie zanotowano 240 C! Znakiem rozpoznawczym Śnieżki są jednak huraganowe wiatry, przekraczające niekiedy 80 m/s! Średnia prędkość wiatru na szczycie wynosi około 12 m/s. Zdarzają się miesiące, głównie zimowe gdzie wiatr dmie 25 m/s. Ponad 300 dni w roku, szczyt spowijają gęste mgły. Śnieżka jest rajem dla amatorów obserwacji zjawisk meteorologicznych. Na jej szczycie można zaobserwować ognie Św. Elma. Zjawisko występuje głównie w nocy, tuż przed burza lub w jej trakcie. Ich pojawienie się jest również sygnałem, że należy jak najszybciej szukać schronienia. Na Śnieżce można również zaobserwować zjawisko Glorii. Jest to nic innego jak tęczowa aureola dokoła cienia człowieka, rzucanego na chmurę. Z innej perspektywy można zobaczyć ten sam cień, tylko powiększony na chmurze. Badacze wspominają również o występowaniu zorzy polarnej. Śnieżka z uwagi na swoje położenie, jest wspaniałym miejscem do badania zmian klimatycznych. Podczas ładnej pogody ze szczytu Śnieżki roztacza się wspaniały widok na góry i Kotlinę Jeleniogórską.

Śnieżka na szlaku pielgrzyma

Na samym szczycie Śnieżki znajduje się Kaplica św. Wawrzyńca. Jest to najstarszy zabytkowy obiekt barokowy w Polsce położony tak wysoko. Kaplica została ufundowana przez hrabiego Christofa Leopolda von Schaffgotscha, który w ten sposób chciał podkreślić swoje prawo do Śnieżki. Budowę rozpoczęto w 1655 roku, a kierował nią Bartłomiej Nantwig. Postawienie kaplicy na szczycie Śnieżki miało „odczarować” kapryśna górę. Wierzono, że wszystkie anomalia atmosferyczne są spowodowane działaniem Ducha Gór. Umieszczenie jej na Śnieżce symbolizowało zwycięstwo świętości nad demonicznymi siłami. Ołtarz do kaplicy został przywiedziony z samego Krzeszowa( w 1810 roku ołtarz przewieziono do Kościoła św. Anny w Sosnówce). Otwarcie oraz poświęcenie nastąpiło 10 sierpnia w dzień św. Wawrzyńca w roku 1681. Rozpoczął się nowy rozdział w dziejach Karkonoszy, nazywany turystyką pielgrzymkową. Dzień poświęcenia kaplicy stał się corocznym świętem przewodników sudeckich i ludzi gór. Od 1981 roku w Kaplicy Św. Wawrzyńca organizowana jest msza święta, która skupia kilkaset osób, głównie z Polski i Czech. W 2010 roku podczas nabożeństwa, w jej murach, spotkali się prezydenci Polski i Republiki Czeskiej. Obecnie przy Kaplicy, w sezonie letnim, można spotkać Ducha Gór, który chętnie pozuje z turystami do zdjęć.

UFO na szczycie

Już w 1824 roku na Śnieżce dokonywano pierwszych obserwacji meteorologicznych. Jakość pomiarów była tak dobra, że zdecydowano o założeniu w 1880 roku stałej bazy. Jak się później okazało, ze względu na jakość pomiarów była to dobra decyzja. Podczas II Wojny Światowej obserwatorium służyło Luftwafe. Punkt nasłuchowy i centrum łączności mieściło się w pobliskim schronisku. W roku 1946 obiekt przyłączono do polskiej służby meteorologicznej. Zachowano ciągłość obserwacji. W latach 50, ze względu na zły stan budynku, podjęto decyzję budowy nowego Obserwatorium. Projekt powierzono doc. dr inż. Witoldowi Lipińskiemu. Latające spodki „wylądowały” na szczycie w 1974 roku. Swoją koncepcję autor tłumaczył ówczesna modą na teorie o niezidentyfikowanych obiektach latających. Podkreślał, że zawsze fascynowały go linie krzywe i koliste. Od tej pory są one jednym z dwóch Obserwatoriów Wysokogórskich zlokalizowanych w Polsce. Obecnie zakres obserwacji obejmuje pomiary: promieniowania słonecznego, zanieczyszczenia atmosfery, radioaktywności powietrza oraz standardowe obserwacje meteorologiczne na potrzeby prognozy pogody. W środku „Spodków” znajduje się Punkt Edukacji Ekologicznej. Prezentowane w nich są urządzenia meteorologiczne. Od kwietnia 2018 roku w dolny spodek zostanie ponownie otwarty dla turystów. W ogromnym „talerzu” będzie można napić się kawy oraz podziwiać piękną panoramę Karkonoszy.

Budynek Poczty na Szczycie

Na szczycie Śnieżki można zakupić widokówki, ale i również je wysłać. Po stronie czeskiej znajduje się najwyżej położony urząd pocztowy w Czechach. Jego niebanalną lokalizacje uhonorowano unikalnym kodem- 542 91. Początki funkcjonowania urzędu datuje się na 1847 roku w obrębie ówczesnego schroniska. Właśnie na szczycie Śnieżki, w 1873 roku wydano pierwszą na świecie widokówkę. A w 1900 roku sprzedawano dziennie około 1500 pocztówek. W 1936 roku urząd pocztowy przeniesiono do małego kiosku z pamiątkami. W 1994 stał się odrębnie funkcjonująca jednostką. W środku można kupić widokówki, drobne pamiątki, a w niewielkim pomieszczeniu, wypić herbatę z rumem.

Turyści na Śnieżce

Śnieżka jest miejscem odwiedzin turystów z całego świata. Piękno jej krajobrazu i trud zdobywania szczytu przyciągają nie tylko amatorów górskich wycieczek. Tłumnie odwiedzana w lecie. W zimie stanowi wyzwanie dla turystów. Z uwagi na specyficzny klimat i szybko zmieniające się warunki pogodowe należy pamiętać o odpowiednim ubraniu, a przede wszystkim obuwiu. Pamiętać, że góry są nieprzewidywalne.

Wejdź na Śnieżkę!

PIESZE SZLAKI NA ŚNIEŻKĘ:
Szlak Niebieski - długość około 11 km. Początek trasy : Świątynia Wang. Podróż tym szlakiem wiedzie przez tzw. "Drogą Jubileuszową". Ta dość płaski, łatwy szlak. Jego zwieńczeniem jest ostatni odcinek wspinaczki na Śnieżkę. W trakcie wędrówki można podziwiać widoków krajobraz Kotła Małego Stawu. Przechodząc koło Schroniska "Samotnia" mamy możliwość na chwilkę przysiąść i skosztować tradycyjnej kuchni.
Szlak Zielony i Żółty- długość około 5,5 km. Trasa dla niektórych trudna i męcząca. Wiedzie on przez Dolinę Pląsawy. Droga ta prowadzi aż do samej "Strzechy Akademickiej".
Szlak Czerwony- długość około 9 km. Początek trasy: Orlinek. Do wyboru trasy: Kocioł Łomniczki, Sowią Dolinę, a potem Czarny Grzbiet ( trudniejsza, ale z pięknymi widokami), "Śląską Drogę": Biały Jar i Kopę (łatwiejsza, bez imponujących widoków przez pierwsza część trasy)
Szlak Czarny- długość około 9 km. Początek Trasy: Biały Jar. Szlak ten prowadzi turystę wzdłuż Złotego Potoku, który płynie poniżej. Na szlaku można podziwiać krajobrazy Małego Kotła i Wielkiego Stawu.

Adres

Telefon

Kontakt

recepcja@2potoki.pl

Lokalizacja