Śnieżka
Królowa Karkonoszy

PIESZO
Wejście na Śnieżkę

Szlak niebieski - stosunkowo długi ale i również łatwy. Z pod Świątyni Wang prowadzi wybrukowana droga. Szlak jest wznoszący bez ostrych podejść lub tez pionowej wspinaczki. Po drodze mija się Schroniska w których można odpocząć. Szlak bardzo popularny wśród rodzin z dziećmi oraz osób starszych.
Szlak Zielony i Żółty - Trasa jest dość męcząca i trudna, ale krótka. Pełna ostrych podejść. Polecana amatorom górskich wspinaczek.
Szlak Czerwony - Trasa podzielona na dwie części, odcinek trudniejszy ( z pięknymi widokami) i łatwiejszy (pozbawiony widoków). Dla średniozaawansowanych amatorów wycieczek górskich.
Szlak Czarny - Trasa kamienista i dość stroma. Polecana osobom wprawionym w górskich wycieczkach. Nie nadaje się dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych.

KOLEJKA
Wejście na Śnieżkę

Miejska Kolej Linowa na Kopę - od maja 2018 roku działa odremontowana czteroosobowa kanapa, która zabiera turystów na Kopę. Droga od górnej stacji do szczytu to około 2 h na pieszo. Zanim wyruszymy do dolnej stacji należy sprawdzić pogodę. Przy wietrznej aurze kolejka jest nieczynna.
Strona czeska - PEC pod Śnieżką- od strony czeskiej, na sam szczyt można wjechać kolejką gondolową. Trasa jest podzielona na dwie stacje- środkową oraz górną. Z Karpacza odjeżdżają regularnie busy do PEC-u. Odległość między miejscowościami to 35 km. Rozkład jazdy jest dostępny na stronie internetowej karpaczbus.pl. W wypadku gondoli obowiązuje ta sama zasada co przy Kolei Linowej na Kopę. Przy dużym wietrze kolejka jest nieczynna.

UFO
Na szczycie

Już w 1824 r. na Śnieżce dokonywano pierwszych obserwacji meteorologicznych. Jakość pomiarów była tak dobra, że zdecydowano o założeniu w 1880 roku stałej bazy. W latach 50, ze względu na zły stan budynku, podjęto decyzję budowy nowego Obserwatorium. Projekt powierzono doc. dr inż. Witoldowi Lipińskiemu. Latające spodki „wylądowały” na szczycie w 1974 roku. Swoją koncepcję autor tłumaczył ówczesna modą na teorie o niezidentyfikowanych obiektach latających. Od tej pory są one jednym z dwóch Obserwatoriów Wysokogórskich zlokalizowanych w Polsce. Obecnie zakres obserwacji obejmuje pomiary: promieniowania słonecznego, zanieczyszczenia atmosfery, radioaktywności powietrza oraz standardowe obserwacje meteorologiczne na potrzeby prognozy pogody. W środku „Spodków” znajduje się Punkt Edukacji Ekologicznej.

BUDYNEK POCZTY
Na szczycie

Na szczycie Śnieżki można zakupić widokówki, ale i również je wysłać. Po stronie czeskiej znajduje się najwyżej położony urząd pocztowy w Czechach. Jego niebanalną lokalizacje uhonorowano unikalnym kodem - 542 91. Początki funkcjonowania urzędu datuje się na 1847 roku w obrębie ówczesnego schroniska. Właśnie na szczycie Śnieżki, w 1873 roku wydano pierwszą na świecie widokówkę. A w 1900 roku sprzedawano dziennie około 1500 pocztówek. W 1936 roku urząd pocztowy przeniesiono do małego kiosku z pamiątkami. W 1994 stał się odrębnie funkcjonująca jednostką. W środku można kupić widokówki, drobne pamiątki, a w niewielkim pomieszczeniu, wypić herbatę z rumem.

ROWEREM
Na Śnieżkę

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego rowerem można poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach i drogach wewnętrznych.
Trasa I: I Droga Sudecka, górna i dolna droga wewnętrzna w rejonie Góry Szerzawy i Kopistej,
Trasa II: Szlak niebieski od Przesieki i Borowic do Przełęczy Karkonoskiej,
Trasa III: Droga Urszuli,
Trasa IV: Szlak czerwony do Schroniska PTTK Nad Łomniczką,
Trasa V: Droga wewnętrzna pod Chojnikiem (przy miejskim centrum aktywności w Sobieszowie).
Trasa na Śnieżkę wiedzie przez Karkonoski Park Narodowy, gdzie nie można jeździć rowerem. Wyjątkiem są zorganizowane imprezy cykliczne tj. Uphill Race Śnieżka, Rowerem przez Karkonosze, Rowerem na Śnieżkę. Zapisy rozpoczynają się już z początkiem roku.

WYCIECZKI
Turyści

Śnieżka jest miejscem odwiedzin turystów z całego świata. Piękno jej krajobrazu i trud zdobywania szczytu przyciągają nie tylko amatorów górskich wycieczek. Tłumnie odwiedzana w lecie. W zimie stanowi wyzwanie dla turystów. Z uwagi na specyficzny klimat i szybko zmieniające się warunki pogodowe należy pamiętać o odpowiednim ubraniu, a przede wszystkim obuwiu. Pamiętać, że góry są nieprzewidywalne.

POGODA
Wietrzna góra

Średnia temperatura roczna na Śnieżce wynosi 0 C. Znakiem rozpoznawczym Królowej Karkonoszy są jednak huraganowe wiatry, przekraczające niekiedy 80 m/s! Średnia prędkość wiatru na szczycie wynosi około 12 m/s. Jest to jedna z najbardziej wietrznych gór Europy. Tylko około 3 dni w roku należy do zupełnie bezwietrznych. Ponad 300 dni w roku, szczyt spowijają gęste mgły.
Najzimniejszymi miesiącami są styczeń i luty, gdzie temperatura spada znacznie poniżej zera. Rekordowa temperatura na Śnieżce zimą wynosiła – 33 stopnie. Śnieg pokrywa Biała Damę około 200 dni w roku. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, gdzie temperatura waha się w okolicach 10-15 stopni. W 2013 roku na Śnieżce było wyjątkowo ciepło, 28 lipca zanotowano rekord- 24 stopnie C.

Powered by Hotel Systems