Hotels Dwa Potoki, Polna 5, 58-540 Karpacz
+48 75 610-60-50

Atrakcje turystyczne Karpacza

Powstanie Karpacza datuje się na XII wiek. Wówczas był osadą poszukiwaczy złota. Pierwsze wzmianki o tej górskiej miejscowości można znaleźć w „Księgach Walońskich” z końca XIV wieku. Podczas wojny trzydziestoletniej stał się schronieniem dla uciekinierów religijnych z Czech. Większa część czeskiej społeczności parała się ziołolecznictwem. Od 1681 roku, za sprawa Kaplicy Św. Wawrzyńca na Śnieżce, Karpacz stał się częścią szlaku pielgrzyma. Górska miejscowość zaczęła się rozwijać, pojawiły się nowe zawody np. przewodnik górski lub tragarz lektyk. Od tego czasu datuje się rozwój turystyki górskiej w Karkonoszach. Karpacz zaczął się bogacić.

Za sprawą starań hrabiny Fryderyki von Reden sprowadzono wikińską Świątynie Wang, która po dziś dzień jest największą jego ozdobą oraz atrakcją. Wraz z rozbudową kolei na przełomie XIX i XX wieku, Karpacz zyskał na znaczeniu jako idealna miejscowość do uprawiania sportów zimowych. Już z początkiem XX wieku urządzano tu pierwsze zawody oraz wybudowano skocznię narciarską Orlinek, tor saneczkowy. Lata świetności Karpacza przypadły na okres PRL-u. Wówczas górski kurort był tłumnie odwiedzany przez dygnitarzy oraz gwiazdy polskiego kina.

Co warto zobaczyć w Karpaczu latem?

Śnieżka

Królowa Karkonoszy latem otwiera się dla turystów. Od strony polskiej zwiedzający maja możliwość wjechania czteroosobową kanapą na Kopę, a stamtąd około 2 h drogi na sam szczyt. Można również zdobyć szczyt pieszo. Wówczas polecany jest niebieski szlak, zaczynający się od jednej z największych atrakcji- Świątyni Wang. Trasa jest brukowana i prowadzi przez najpiękniejsze zakątki. Po drodze są dwa schroniska w których warto jest się zatrzymać. PTTK Samotnia, jest jednym z nich. Jest to najstarsze schronisko w Polsce. Zapewne najpiękniej położone. Schronisko mieści się w Kotle Małego Stawu, tuż nad jego brzegiem. Wśród skał różnej barwy, widok granatowej głębi jest niezapomniany. Samotnia znana jest również z drewnianego wystroju i wyśmienitej domowej kuchni. Kolejnym przystankiem na drodze na szczyt jest Schronisko PTTK Strzecha Akademicka. W ostatnich latach było ono intensywnie modernizowane. Zostało wyposażone w saunę oraz inne urządzenia rekreacyjne. Ostatnim już przystankiem przed wspinaczką jest Schronisko „Dom Śląski”, który również został dostosowany do potrzeb turystów XXI wieku. Stąd 30 minutowym spacerem można dotrzeć na sam szczyt Śnieżki.

Na szczycie warto jest odwiedzić Kaplicę Św. Wawrzyńca, po stronie czeskiej budynek najwyżej położonej poczty w Czechach oraz zawitać do Obserwatorium Meteorologicznego znajdującego się w popularnych „talerzach”. Od 2018 roku w dolnym „talerzu” została ponownie otwarta restauracja. Od strony czeskiej jest możliwość wjechania kolejką gondolową na sam szczyt Śnieżki. Dolna stacja mieści się w miejscowości PEC pod Śnieżką, oddalonej o 35 km. Z Karpacza, przystanku Bachus, codziennie odjeżdżają busy do czeskiej miejscowości. Należy pamiętać by na wyprawę zabrać ze sobą dowód osobisty.

Świątynia Wang

Nordycka drewniana budowla powstała bez użycia gwoździa. Swoją nazwę zawdzięcza norweskiej miejscowości w której powstała, Vang. Wykupiona od Norwegów, miała stanąć na wyspie Pawiej w Berlinie. Dzięki staraniom hrabiny von Reden została przewieziona do Karpacza. Tutaj dobudowano do niej kamienna dzwonnicę, która ma ją chronić przed wiatrem.

Karkonoski Park Narodowy

To przede wszystkim piękno natury. KPN jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody i poszukiwaczy unikalnych okazów roślinności.

Dziki Wodospad

Znajduje się powyżej hotelu „Biały Jar”. Uformował się z wód górskiej rzeki Łomnicy. Źródło tego strumienia wypływa z wysokości 1407m n.p.m., z Wielkiego i Małego Stawu. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Karpaczu.

Punkt Zaburzenia Grawitacji

Potocznie zwany „Karpackim Trójkątem bermudzkim”, mieści się na ulicy Strażackiej. Po wrzuceniu samochodu na luz, pojazd jest ciągnięty w górę. Na miejscu anomalii stoi tablica z pełna instrukcją.

Zapora nad Łomnicą

Zapora i jej malownicze otoczenie stały się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Karpaczu. W północnej części zbiornika znajduje się restauracja słynąca z dancingów oraz występów gwiazd polskiej estrady.

Młyn Miłości

Jak głosi legenda, w miejscu, w którym obecnie znajduje się mały młyn, stał prawdziwy młyn, którego woda miała czarodziejską moc. Każdy kto się napił wody mógł liczyć na szczęście w miłości.

Bachus i Lipa Sądowa

W centrum miasta znajduje się budynek dawnej karczmy sądowej z XVII wieku. Obecnie w domu jest restauracja Bachus. Tutaj również rezydował sołtys, który przewodniczył rozprawom sądowym oraz wydawał wyroki. Na dziedzińcu znajduje się 250- letnia Lipa.

Skocznia Orlinek

Skocznia narciarska została wybudowana w 1912 roku. Początkowo była ona drewniana. W 1979 roku w jej miejsce postawiono metalową, a w 2000 roku została gruntownie przebudowana pod istniejące wymogi. Uzyskała ona nawet homologację FIS. Jej rekord został ustanowiony w 2004 roku, w czasie Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach Narciarskich przez Adama Małysza, który skoczył na 94,5m.

Co robić w Karpaczu zimą?

Zimą w Karpaczu można znaleźć mnóstwo atrakcji i skorzystać z wielu form sportów zimowych. To, co w większości przyciąga gości do Karpacza w okresie zimowym, to doskonale przygotowane wyciągi i trasy narciarskie, a najbardziej znane spośród nich, to:

Kompleks narciarski Śnieżka:

 • Nartostrada Liczyrzepa,
 • Nartostrada Zbyszek,
 • Nartostrada Liczykrupa,
 • Nartostrada EURO ,
 • Nartostrada Grosik,
 • Nartostrada Złotówka,
 • Nartostrada Jan,

Wyciągi znajdujące się w mieście:

 • Stok Kolorowa,
 • Stok Bambino-Ski,
 • Łosiówka,
 • Stok narciarski Lodowiec,
 • Saneczkowa Góra,
 • Stok Relaks,
 • Czarodziejski Dywan,
 • Stok Jumbomatic.

Górskie szlaki

zimą przed zaplanowaniem wyprawy należy sprawdzić dostępność górskich szlaków. Większość z nich jest zamknięta. Jednak warto jest wybrać się na choćby krótką wycieczkę by obejrzeć lodowe lub tez śnieżne rzeźby stworzone przez przyrodę.

Lodowisko

Powyżej hotelu „Biały Jar” znajduje się całoroczne lodowisko syntetyczne wraz z wypożyczalnią łyżew.

Wycieczka na rakietach śnieżnych

Świetna atrakcja dla lubiących nowości i zimowe wyzwania. Rakiety śnieżne są bardzo popularną formą rekreacji, lekkim trekkingiem dla każdego, modnym od kilkunastu lat we Francji, Włoszech, Niemczech i Austrii.

Tory pontonowe i snowtubing

Świetna zabawa dla całej rodziny polegająca na zjeździe na specjalnych pontonach. Takich torów w Karpaczu są trzy. Saneczkowa Góra, na ulicy Myśliwskiej, Kompleks Żółwik, przy ulicy Szkolnej, Stok Relaks, przy ulicy Wilczej 2.

Ciekawe miejsca w Karpaczu do zobaczenia latem

Karpacz to nie tylko góry ale i również moc atrakcji w samej miejscowości jak i poza nią.

Skwer Zdobywcy

W centrum Karpacza znajduje się skwer z 20 płytami z brązu, w których odlano ślady butów największych polskich himalaistów.

Karkonoskie drezyny ręczne

W 2000 roku został zamknięty ruch kolejowy w Karpaczu. Od tamtej pory podjęto inicjatywę ożywienia drezyn ręcznych. Tory w Karpaczu znajdują się bardzo wysoko, są również wyjątkowo strome  co stanowi dodatkową atrakcję.

Strzelnica Golfowa Golf Range

Świetna zabawa dla całej rodziny. Strzelnica czynna jest tylko latem przy ulicy Szkolnej, na stoku „Pod Wangiem”.

Western City Ścięgny

Prawdziwy Dziki Zachód w Ścięgnach( 2 km od Karpacza). W Parku rozrywki można znaleźć Saloon, biuro szeryfa, bank, sklep kolonialny czy pocztą. Dla odwiedzających przygotowano pokaz rewolwerowców, napad na bank oraz prawdziwe rodeo.

Park Miniatur Dolnego Śląska i Pałacowa Bawialnia w Kowarach

Zwiedzający Park mogą się zapoznać z największymi atrakcjami Dolnego Śląska w skali 1:25. Pałace, kościoły , starówki a nawet góra Śnieżka zostały wiernie odwzorowane. Pałacowa Bawialnia jest świetną  atrakcją dla dzieci. Szaleństwo na kilku olbrzymich dmuchańcach sprawi wiele radości. Pałacowa Bawialnia jest czynna jedynie w sezonie letnim ( od czerwca do października).

Kopalnia Podgórze, Kowary

Obecnie dostępne dla turystów sztolnie, gdzie w latach 50 wydobywano uran, mieszczą się 6 km od Karpacza w Kowarach. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który opowiada o historii sztolni. Wśród górniczych chodników można również zobaczyć wiele eksponatów np. replikę bomby atomowej, odzież ochronną oraz sprzęt wydobywczy. Zagwarantowany jest również mały pokaz laserowy. W sztolni temperatura jest dość niska, około 8 stopni, dlatego tez warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie.

Huta szkła „Julia” w Piechowicach

Huta jest jedną z niewielu producentów szkła kryształowego w Polsce. Jej wyroby są znane na całym świecie. Odwiedzający mogą zwiedzać hutę i zapoznać się z produkcja oraz misterną sztuką grawerki. Wysłuchać historii huty oraz zapoznać się z jej nowymi osiągnięciami. W sklepie firmowym można zakupić unikalne kieliszki, wazony, szklanki itp. W lecie organizowane są warsztaty dla dzieci.

Zamek Chojnik w Sobieszowie

Zamek „Chojnik” nigdy nie został zdobyty. Po średniowiecznej warowni, pozostały jedynie  ruiny z wieżą. Dawniej twierdza nigdy nie została zdobyta, zapewne z powodu jej umiejscowienie -  150 metrowej skarpie. Podobno wieczorami można zobaczyć ducha pięknej księżniczki Kunegundy przechadzającej się po blankach.

Zimowe atrakcje Karpacza

Muzeum Sportu i Turystyki

Muzeum oferuje swoim gościom ekspozycje stałe oraz czasowe. Do stałych wystaw zalicza się kolekcja nart. Pierwsze okazy pochodzą z XIX wieku. Wśród okazów można również znaleźć sanie rogate, bobslej z przełomu XIX/XX wieku, skeletony i skiboby. Bardzo bogate zbiory dotyczą dawnych laborantów i ich działalności na ziemiach Karpacza. Wystawy czasowe odnoszą się głównie do regionu i jego przyrody.

Narciarstwo klasyczne „biegówki”

W Karpaczu specjalnie dla amatorów tego popularnego sportu przygotowano dwie trasy:
 • Szlak rozpoczyna się przy ośrodku wypoczynkowym Stokrotka przy ulicy Karkonoskiej 54. W zimie jest tam przygotowana pętla o długości 2500 m oraz tory. Tuż przy szlaku znajduje się również wypożyczalnia sprzętu.
 • Szlak rozpoczyna się przy górnej stacji wyciągu na Kopę i łączy się z trasą po stronie czeskiej. Szlak jest oznakowany pomarańczowymi tabliczkami, a przy Domu Śląskim można wypożyczyć potrzebny sprzęt.

Snowtubing

Zimową atrakcją dla całej rodziny bez wątpienia będzie zjazd na pontonach w specjalnie „wyrzeźbionych” rynnach ze śniegu. Takich torów w Karpaczu są trzy. Saneczkowa Góra, na ulicy Myśliwskiej, Kompleks Żółwik, przy ulicy Szkolnej, Stok Relaks, przy ulicy Wilczej 2.

Atrakcje dla dzieci w Karpaczu

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

Jest to zaczarowane miejsce zarówno dla młodszych jak i starszych. Jest to jedne z nielicznych miejsc w Polsce, które zgromadziło kolekcje zabawek z całego świata. Ekspozycja prezentuje ponad  2555 eksponatów.

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO w Karpaczu

Są to dwa piętra oraz 9 sal tematycznych pełnych klocków LEGO. W ramach wystawy można obejrzeć makiety najsłynniejszych serii klocków LEGO oraz wiele indywidualnych projektów.

Park Linowy Tarzan w Karpaczu

Kto oglądał bajkę o małym Tarzanie ten wie jaka frajdą jest zdobywanie szczytów drzew. Park Tarzan to nic innego jak zawrotne zjazdy na linie, siatki wspinaczkowe, mosty oraz drabinki. Jest on podzielony na dwie trasy. Trudniejsza jest nazywana Skokiem Tarzana, a łatwiejsza to Spacer Tarzana. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano Baby Tarzan.

Park Bajek w Karpaczu

Park jest pełen baśniowych postaci. Zatrzymując się przy baśniowych domkach można wysłuchać najsłynniejszych baśni np. „Królowa Śniegu”, „Jaś i Małgosia”. Park bajek to również mini park pełen rozrywki. Tutaj znajduje się letni tor pontonowy Summer Tubing.

Muzeum Konsoli Gier Video w Karpaczu

Muzeum to jedyne takie miejsce gdzie zebrano niesamowity zbiór konsol gier video, które zostały stworzone na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Pierwsze w Polsce, trzecie w Europie i piąte na świecie z tak bogatym zbiorem. Oprócz konsoli, można tu cały sprzet który kojarzy się z grami.

Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu

W centrum miasta znajdują się podziemia, które zaprowadzą turystów w niepowtarzalny świat historii oraz legend karkonoskich. Tutaj będzie można poszukać skarbu Ducha Gór, przejść magicznym przejściem lub zapoznać się z sekretami laboranta.

Papugarnia w Karpaczu

Ciekawą atrakcja jest również Papugarnia w Karpaczu. Na 200 m2 znajdują się najpiękniejsze okazy tego gatunku. Można je karmić ale tylko specjalną mieszanką która wykupuje się w kasie. Papugi są bardzo przyjaźnie nastawione do odwiedzających. Chętnie siadają na ramieniu i pozują do zdjęć.

Stok saneczkowy „kolorowa”

Świetna zabawa dla całej rodziny. Całoroczny tor saneczkowy oraz rynnę saneczkową. Saneczki są dwuosobowe, wiec można zjechać również z małym dzieckiem.

Dinopark w Szklarskiej Porębie

W parku można spotkać prawdziwe Dinozaury, wykonane w skali 1:1! Na obszarze jest również kino oraz duży plac zabaw. Można tez zjeść prawdziwego Dinoburgera.

Park Fauny i Flory Mysłakowice

Na wysuszonym dnie stawu, najmłodsi mogą się zapoznać z realistycznie przedstawionymi okazami tutejszej fauny i flory.

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

Kto nie pamięta kultowej komedii „Sami Swoi”? Większość sceny była kręcona w pobliskim Lubomierzu. Muzeum zgromadziło autentyczne eksponaty, które były wykorzystywane przy kręceniu filmu.

Imprezy i wydarzenia

Karpacz to również miejsce gdzie organizowana są cykliczne imprezy plenerowe.

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Skijoering – Devil Energy Cup

„Skijoering” w języku skandynawskim oznacza „ciągnięcie nart”. Impreza odbywa się na przełomie stycznia/lutego. Cała zabaw polega na ciągnięciu narciarza. W pierwotnej wersji robiły to konie, z biegiem lat zaczęto zastępować je motory, quady oraz skutery śnieżne.

Rajd Rado

Wiosną ulice Karpacza zamieniają się w historyczne inscenizacje z okresu II Wojny Światowej.

Festiwal Smaków Liczyrzepy

Jest to największa impreza w regionie o charakterze kulinarno- kulturowym. W lipcu karpacki deptak wypełnia się regionalnymi przysmakami oraz wyrobami Dolnego Śląska.

Obchody Św. Wawrzyńca

Jest to święto ludzi gór. Rozpoczyna się tradycyjnie mszą świętą odprawiana w Kaplicy na Śnieżce.

3 x Śnieżka= 1 x Mont Blanc

Uczestnicy biegu maja do wyboru trzy trasy mini, midi i ultra. Obliczono, że trzykrotne wbiegnięcie na Śnieżkę równa się jednej wysokości Mont Blanc.

Turniej trzech narodów

Turniej to międzynarodowe zawody w piłce siatkowej kobiet.

Zimowy Ultramaraton Karkonoski

Bieg jest głównie rozgrywany zimą. Trasa wiedzie grzbietem Karkonoszy od Jakuszyc do Karpacza. Czas na pokonanie szlaku w trudnych warunkach to 11 godzin.

Jany- Noc Świętojańska nad Wodospadem

W Noc Świętojańską , Karpacz nawiązuje do tradycji naszych przodków. Na turystów czekają liczne atrakcje, wicie wianków, poszukiwanie kwiatu paproci snucia legend oraz wielkiego ogniska. Czas umila również regionalni artyści.

Piknik Entuzjastów Harley – Davidson

Co roku, w sierpniu Karpacz zmienia się w stolicę wszystkich tych którzy kochają harley-e. Ulicami miasta mknie wielka parada motocykli, a wieczorami odbywają się koncerty największych gwiazd polskiego rocka.

European Voice & Music Festival

podczas festiwalu można posłuchać muzyki operowej, sakralnej lub udać się na ciekawe przedstawienie przeznaczone dla dzieci. Kill the Devil Hill- Organizowany w sierpniu bieg na sam szczyt skoczni Orlinek jest sprawdzianem wytrzymałości i formy biegaczy. Trasa liczy tylko 300 m ale jest pełna niespodzianek ( zbiorniki wodne, zeskoki, zbieg ze skoczni).

Mistrzostwa Polski z Jajem

Jak jajo to musi być Wielkanoc. W Poniedziałek Wielkanocny na stoku Lodowiec , odbywają się zawody w różnych dyscyplinach z jajem. Każdy może spróbować swoich sił w rzucie jajem lub wziąć udział w warsztatach zdobienia pisanki.

Everyboard Festival

Jest to Festiwal desek wszelakich. Podczas dwudniowej imprezy odbywa się ponad 20 dyscyplin m.in. snowboardzie, freeboardzie, skimboardzie, sandboardzie i innych.

Uphill Race Śnieżka

Zawody dla rowerzystów. Jest to jedyna okazja żeby wjechać rowerem na Śnieżkę i sprawdzić swoje umiejętności.

Gitara i Piórem

Jest to jeden z największych festiwali poezji śpiewanej. Pierwotnie organizowany w Borowicach, od 2008 roku zawitał do Karpacza.

Lawina

Międzynarodowy Marszobieg ze Śnieżki do Samotni. W marszobiegu może wziąć udział każdy, nie ma ograniczeń wiekowych.

Adres

Telefon

Kontakt

recepcja@2potoki.pl

Lokalizacja