w Karkonoszach
Majówka

Majówka

Majówka w Karkonoszach dla zakochanych

Planujecie ślub? Potrzebne jest wam chwila wytchnienia? A może jesteście zakochani i chcecie spędzić kilka chwil razem? Nie wybierajcie nic banalnego, zaskoczcie swoją drugą połówkę. Wybierzcie majówkowy weekend w Karpaczu, najbardziej romantycznym mieście w górach!
Maj jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w górach. Przyroda budząca się do życia zachęca do spacerów. Piękno barw jakie zaczyna nas otaczać jest niesamowite. Bogactwo górskich szlaków i unikatowe miejsca, mnóstwo atrakcji to główne cechy Karpacza. Kameralna atmosfera oraz bogactwo legend i tajemnic to dodatkowy atut miejscowości leżącej u stóp Śnieżki. Odkrywajcie je razem, rozwiążcie zagadkę wikingowych run, posłuchajcie legend, znajdźcie ukryte skarby Liczyrzeby, zapewnijcie sobie czas tylko we dwoje.

Dlaczego Karpacz?

Kameralne miasteczko, leżące u stóp Królowej Karkonoszy, Śnieżki. Pierwsze zapiski o tym miejscu można przeczytać w „Księgach Waloński”. Karpacz początkowo zwany osadą poszukiwaczy złota, był znany z kamieni szlachetnych oraz kryształów górskich. Karkonoski kurort do dziś zachwyca bogactwem minerałów, które można podziwiać w tutejszym muzeum. Mało kto wie, że przez Karpacz biegł szlak pielgrzymkowy do kaplicy na samym szczycie Śnieżki. U jej podnóża znajduje się najstarszy drewniany Kościół Norweski.

Wang świątynia miłości

Ewangelicki Kościół Wang został sprowadzony z norweskiego miasteczka Vang, od którego wziął swoja nazwę. Ten cenny zabytek architektury Wikingów, został zakupiony za 427 ówczesnych marek przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Według zamysłu króla, Kościół Wang miał stanąć na Wyspie Pawiej koło Berlina. Jednak dzięki zabiegom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca został przeniesiony do Karkonoszy. Przywieziono go w częściach, 9 barkami rzecznymi i 9 wozami konnymi. Uroczyste otwarcie i poświęcenie Kościoła odbyło się 28 lipca 1844 roku. Na tę okazję do Karpacza ściągnęła elita ówczesnej Europy – Król i jego małżonka, Książe holenderski i wiele innych nich osobistości.
Kościół Wang skrywa wiele tajemnic. Podobno zbudowano go na wzór łodzi Wikingów, bez użycia gwoździa. Bele z sosny norweskiej są łączone za pomocą drewnianych kołków i zaciosów. Co jeszcze można odkryć w Świątyni? W jej wnętrzu znajdują się tajemnicze runy. Wikingowie zapisali nimi tekst na kościelnym portalu. Próba ich odczytania może być prawdziwym wyzwaniem. Przekraczając próg Wangu wkroczycie w niesamowity świat stworzony z połączenia dwóch religii.

Co z tą miłością?

Kościół Wang jest szeroko znany, jako świątynia szczęśliwych małżeństw. Przy ołtarzu stoją kandelabry przedstawiające łabędzia- symbol wierności oraz serce- symbol miłości. Są one zapalane tylko w trakcie ślubów co ma zapewnić młodej parze szczęście i pomyślność we wspólnym życiu. Jak głosi legenda sama świątynia jest również uważana za dar miłości. Dar miłości dla hrabiny von Reden. Na zachodniej skarpie król Fryderyk Wilhelm IV postawił w 1856 r. płytę pamiątkową, poświęconą hrabinie z jej podobizną, z której wypływa górskie źródełko.
Na dziedzińcu Kościoła Wang znajduje się fontanna. Wrzucenie do niej drobnego pieniążka lewą ręką gwarantuje szczęście w miłości.
Kościół Wang to nie tylko sama świątynia. Warto jest się wybrać na pobliski cmentarz, gdzie pochowany jest wybitny polski poeta, Tadeusz Różewicz. On jako pierwszy dostrzegł piękno Karpacza oraz Karkonoszy. W tak pięknej scenerii może warto odświeżyć sobie jego literaturę, bądź wyruszyć jego szlakiem.

Górskie szlaki dla dwojga.

Świątynia Wang jest świetnym początkiem szlaku pieszego prowadzącego na sam szczyt Śnieżki. Aby dostać się na szczyt należy zarezerwować sobie tak do 4 h. Trudy pieszej wycieczki zrekompensują niezapomniane widoki. Wspaniałe krajobrazy Karkonoszy, których nie będziecie mieli okazji podziwiać jadąc kolejką. Trasa na Śnieżkę, to jak trasa we wspólnym życiu. Przy wzajemnym wsparciu i zaufaniu żadna przeszkoda nie jest straszna.
Będąc w górach można również zaplanować sobie trasę szlakiem górskich schronisk. Każde z nich posiada swój niesamowity klimat. Schronisko „Strzecha Akademicka” może poszczycić się zabytkowym piecem kaflowym. Za to schronisko „Samotnia”, dzięki swojemu położeniu ( nad Małym Stawem), jest magicznym miejscem. Jeżeli szukasz niebanalnego miejsca na oświadczyny? Zaproś swoja wybrankę do Samotni.
A może wyprawa na Krucze Skały lub tez słonecznik? Bogactwo pięknych terenów, niesamowitych pomników przyrody, ciekawych szlaków to atuty Karpacza.

Romantycznie i zaskakująco.

Karkonosze, to przede wszystkim piękno przyrody. Romantyczny spacer? Tylko nad dziki wodospad. Jest to jedno z bardziej niezwykłych i magicznych miejsc w Karpaczu. Droga do niego prowadzi wśród lasów, a widok wodospadu zapiera dech w piersiach.
A może chcesz zaskoczyć swoja drugo połówkę? Nieopodal wodospadu znajduje się punk zaburzenia grawitacji. W tym miejscu prawa grawitacji nie obowiązują. Nie wierzysz? Wyłącz silnik samochodu i daj się zaskoczyć!

Trochę historii?

A może lubicie odkrywać nieznane miejsca owiane historią? Świetnym miejscem do poznania jest tajemnicza Księża Góra. Dawna siedziba marszałka Goringa kryje wiele tajemnic. Od lat powojennych, niedostępna dla przeciętnego człowieka. Wjazdu do dawnej willi strzegła strażnica, teren był patrolowany przez wojsko. Jej lokalizacja ( kreta, jednokierunkowa droga) była idealnym miejscem do wypoczynku dla najwyższych urzędników Państwowych. Prawdopodobnie w jej progach gościli m.in. Józef Cyrankiewicz, Bolesław Bierut, Edward Gierek, Wojciech Jaruzelski. Po 1999 roku „Zameczek” odwiedzili Donald Tusk, Leszek Miller czy prezydent Lech Wałęsa. Przepiękny widok na Śnieżkę oraz całe Karkonosze jest do dziś legendarny. Usiądźcie wygodnie na szczycie góry i poczujcie się jak dygnitarze!
Z Księżą Górą związane jest kilka karkonoskich legend. Jedna z nich opowiada, że Księżą Górę usypał sam Liczyrzepa. Samotne wzgórze w kształcie kopca miało być kryjówką dla skarbów, które ukrył Duch Gór. Według legendy góra jest pełna złota i srebra oraz szlachetnych kamienia. Również wymienia się ją jako tajny Skarbiec III Rzeszy. Niektórzy badacze twierdza, że to właśnie w jej głębi znajdują się tajne tunele, w których mogą znajdować się skarby schowane przez nazistów.
Przytoczone przykłady to tylko nieliczne atrakcje jakie możecie znaleźć w Karpaczu. Dla aktywnych par przygotowano szlaki rowerowe, wspinaczkę lub tez tor saneczkowy. Górskie szlaki czekają na odkrywców. Stwórzcie swój własny karpacki szlak, który będzie pełen ciekawych wspomnień. A może już taki macie?

Konkurs przed Majówką – podzielcie się z nami Waszym karpackim szlakiem. Jakie wspomnienia macie z nim związane, co Was tak w nim zachwyciło? Napisz na marketing@2potoki.pl i zgarnijcie nagrody.

Powered by Hotel Systems