Karpacz
Świątynia Wang

KOŚCIÓŁEK
Świątynia Wang

Nordycka drewniana budowla powstała bez użycia gwoździa. Swoją nazwę zawdzięcza norweskiej miejscowości w której powstała, Vang. Wykupiona od Norwegów, miała stanąć na wyspie Pawiej w Berlinie. Dzięki staraniom hrabiny von Reden została przewieziona do Karpacza. Tutaj dobudowano do niej kamienna dzwonnicę, która ma ją chronić przed wiatrem.
Świątynia Wang to obowiązkowy punkt na szlaku turysty odwiedzającego Karpacz. Przepiękny, średniowieczny Kościółek jest znany głownie ze swojej niesamowitej konstrukcji, ale i z krążących o nim legend. Jedna z nich mówi o wiecznej miłości i szczęściu zwartych małżeństw przed jego ołtarzem. Tym samym Wang przyciąga pary z całego świata, które wierzą w jego magiczną moc.

HISTORYCZNIE
Nowa era

Na przełomie XII i XIII wieku w małej miejscowości Vang, mieszczącej się na południu Norwegii, zbudowano drewnianą Świątynie, która dziś cieszy oko turystów odwiedzających Karpacz. Swoja nazwę zawdzięcza miejscu w którym powstała. Wang wybudowano jako kościół chrześcijański na ziemiach Wikingów. Miał on symbolizować wyparcie ich pogańskich wierzeń i zwyczajów. Świątynia miała podkreślić panowanie nowej ery- Chrześcijaństwa w Skandynawii. Czy to się udało? Pod tym względem Wang jest wyjątkowy. Jest to budowla pełna sprzeczności, połączenia prastarych wierzeń z nową religia. Wprawny obserwator może znaleźć zarówno odniesienia do mitologii nordyckiej, jak i chrześcijańskich wierzeń.

Z NORWEGII
do Karpacza

Tak Wang służył swojej społeczności, aż do XIX wieku. Wówczas okazał się już za mały dla swoich wiernych. Postanowiono Kościół rozebrać i sprzedać. Pozyskane pieniądze miały iść na budowę nowej świątyni. Pewnie piękno Wangu stałoby się historią, gdyby nie norweski malarz Jan Krystian Dahl. Podróżując po Norwegii zawitał do miasteczka Vang, tam dowiedział się o historii Kościoła i jego planowanym losie. Postanowił uratować budowlę od zapomnienia. Ponieważ sam nie posiadał odpowiedniej kwoty, udał się do pruskiego króla, Fryderyka Wilhelma IV, który był znany z zamiłowania do drewnianych dzieł sztuki. Król kupił budowlę za 427 ówczesnych marek i nakazał przetransportować do Berlina. Początkowo Kościółek miał stać się ozdobą Wyspy Pawiej. Jednak na prośbę hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca król darował go ówczesnemu Karpaczowi. Świątynia dotarła do Karpacza w 1842 roku. W 1844 roku został poświęcona i od tej pory służy parafii ewangelicko- augsburskiej.

SYMBOLIKA
Tajemnice

Wang jest uważany za najstarszą Świątynię drewnianą w Polsce. Budowla została wzniesiona według tradycyjnych metod skandynawskiego budownictwa. Kościół skrywa w swoim wnętrzu kilka tajemnic. Jedną z nich jest jego konstrukcja - Wang został wybudowany bez użycia gwoździ! Wszystkie połączenia są mocowane za pomocą drewnianych kołków. Do tego niesamowity klimat zapewnia zapach żywicy skandynawskiej sosny, która została ścięta prawie 800 lat temu. We wnętrzu Kościoła fascynaci kultury nordyckich herosów mogą znaleźć liczne rzeźby oraz motywy pochodzące z ich epoki. I tak szczyty dachowe strzegą wypusty w kształcie smoczych paszcz, przypominające szczyty wikińskich łodzi z serialu „Wikingowie”. Brama Kościoła jest ozdobiona zwijającymi się wężami. Wejścia strzegą dwa lwy, symbole siły i zwycięstwa. We wnętrzu znajdują się uskrzydlone smoki, twarze wojowniczych Wikingów, czy też tajemnicze runy, którymi zapisano imię budowniczego Wangu. Bezcennym zabytkiem jest XIX wieczny krucyfiks wyrzeźbiony w jednym pniu dębowym, z lipową figurą Chrystusa.

WANG
i nie tylko...

Na dziedzińcu kościoła znajduje się pamiątkowy medalion poświęcony hrabinie Fryderyce von Reden, z którego wypływa źródełko. Turyści, którzy chcą sobie zapewnić szczęście i miłość powinni wrzucić drobny pieniążek do fontanny przed Wangiem. Również obok znajduje się rzeźba przedstawiająca wskrzeszenie Łazarza. Za rzeźbą rośnie bluszcz pospolity, jeden z wielu pomników przyrody w Karpaczu. Świątynię ma również swój cmentarz. U jej stóp spoczywa m.in. Henryka Tomaszewski, założyciel i dyrektor Wrocłwaskiego Teatru Pantomimy. Znany tancerz, choreograf, reżyser teatralny oraz pedagog. Na cmentarzu również pochowany został Tadeusza Różewicza. Jeden z najznamienitszych twórców literackiej awangardy oraz wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla był znany ze swojej miłości do Karkonoszy. Od Świątyni Wang rozpoczyna się szlak niebieski, prowadzący na Śnieżkę.

ZWIEDZANIE
Wang

Kościół Wang można zwiedzać codziennie: od godz. 9.00 do 18.00 - (15.04 - 31.10) lub od godz. 9.00 do 17.00 - (1.11 - 14.04).
W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawia się nabożeństwa. Wówczas zwiedzanie kościoła jest możliwe po godz. 11.30.

Świątynia Wang stała się również inspiracja dla twórców gry The Vanishing of Ethan Carter. W grafice gry umieszczono wikingowy kościółek, który można zwiedzić w następnym etapie. Twórcy wiernie odtworzyli rzeźbę Łazarz oraz przyświątynny cmentarz.

Powered by Hotel Systems