KarpaczAtrakcje turystyczne
Karpacz w sezonie letnim proponuje mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Można spróbować swoich sił w Parku Linowym Tarzan, na polu golfowym, zabawić się w detektywa w Escape roomie, poznać legendy karkonoskie lub napić się magicznej wody z Młyna Miłości. Niezapomnianym przeżyciem będzie też zwiedzenie najpiękniejszych zamków i pałaców Doliny Pałaców i Ogrodów.
Latem przyroda budząca się do życia zachęca do spacerów. Piękno barw jakie zaczyna nas otaczać jest niesamowite. Bogactwo górskich szlaków i unikatowe miejsca, mnóstwo atrakcji to główne cechy Karpacza. Kameralna atmosfera oraz bogactwo legend i tajemnic to dodatkowy atut miejscowości leżącej u stóp Śnieżki.
Zimą w Karpaczu można znaleźć mnóstwo atrakcji i skorzystać z wielu form sportów zimowych. To, co w większości przyciąga gości do Karpacza w okresie zimowym, to doskonale przygotowane wyciągi i trasy narciarskie.
Kompleks narciarski Śnieżka: Nartostrada Liczyrzepa, Nartostrada Zbyszek, Nartostrada Liczykrupa, Nartostrada EURO, Nartostrada Grosik, Nartostrada Złotówka, Nartostrada Jan.
Wyciągi znajdujące się w mieście: Stok Kolorowa, Stok Bambino-Ski, Łosiówka, Stok narciarski Lodowiec, Saneczkowa Góra, Stok Relaks, Czarodziejski Dywan, Stok Jumbomatic.
Powstanie Karpacza datuje się na XII wiek. Pierwsze wzmianki o tej górskiej miejscowości można znaleźć w „Księgach Walońskich” z końca XIV wieku. Podczas wojny 30-letniej stał się schronieniem dla uciekinierów religijnych z Czech. Większa część czeskiej społeczności parała się ziołolecznictwem. Od 1681 roku, za sprawa Kaplicy Św. Wawrzyńca na Śnieżce, Karpacz stał się częścią szlaku pielgrzyma. Od tego czasu datuje się rozwój turystyki górskiej w Karkonoszach. Karpacz zaczął się bogacić.
Za sprawą starań hrabiny Fryderyki von Reden sprowadzono wikińską Świątynie Wang, która po dziś dzień jest największą jego ozdobą oraz atrakcją. Wraz z rozbudową kolei na przełomie XIX i XX wieku, Karpacz zyskał na znaczeniu jako idealna miejscowość do uprawiania sportów zimowych. Lata świetności Karpacza przypadły na okres PRL-u. Wówczas górski kurort był tłumnie odwiedzany przez dygnitarzy oraz gwiazdy polskiego kina.
Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy (1602 m. n.p.m).Śnieżka, jak przystało na biała damę, przez większość roku jest biała. Nazwa góry pochodzi z XIX wieku od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem. Nazywano ją również „Górą Olbrzymią” lub też „Panią Wiatrów”. Ten ostatni przydomek zawdzięcza warunkom atmosferycznym panującym na jej szczycie. Klimat Śnieżki można określić jako zbliżony do tego panującego za kołem podbiegunowym. Dzięki niemu rośnie tu dużo roślinności spotykanej w wysokich Alpach. Średnia roczna temperatura na Śnieżce to 0 C. W miesiącach wakacyjnych temperatura wacha się od 9 C do 11 C.
Zapora nad Łomnicą została wzniesiona na rzece Łomnica, która znajduje się przy ulicy Konstytucji 3-ego Maja. Sama rzeka to 20 kilometrowy dopływ Bobru. Swój początek bierze z Równi pod Śnieżką.
Zapora i jej malownicze otoczenie stały się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Karpaczu. Obecnie zapora jest częścią czerwonego szlaku turystycznego, który prowadzi w kierunku Grabowca. Jej korona, mierząca 105 metrów długości, stała się jedną z atrakcji Karpacza. Jej malownicze otoczenie po dziś dzień zachęca turystów do odwiedzin, jest idealnym miejscem dla spacerów rodzinnych, pięknym plenerem fotograficznym. W pobliżu znajduje się dolna stacja kolejki linowej na Kopę, która jest najłatwiejszym sposobem do dotarcia na Śnieżkę.
Potocznie zwany „Karpackim Trójkątem bermudzkim”, mieści się na ulicy Strażackiej. Miejsce zaburzenia grawitacji „Trójkąt Bermudzki” znajduje się w Karpaczu Górnym na ulicy Strażackiej, której fragment sprawia wrażenie, że droga wiedzie pod górę. Zjawisko to polega na tym, że gdy zatrzymamy samochód i wyłączymy silnik, samochód zaczyna toczyć się pod górę wbrew prawom grawitacji.
Swoją nazwę zawdzięcza norweskiej miejscowości w której powstała, Vang. Wykupiona od Norwegów, miała stanąć na wyspie Pawiej w Berlinie. Dzięki staraniom hrabiny von Reden została przewieziona do Karpacza. Tutaj dobudowano do niej kamienna dzwonnicę, która ma ją chronić przed wiatrem.
Przepiękny, średniowieczny Kościółek jest znany głownie ze swojej niesamowitej konstrukcji, ale i z krążących o nim legend. Jedna z nich mówi o wiecznej miłości i szczęściu zwartych małżeństw przed jego ołtarzem. Tym samym Wang przyciąga pary z całego świata, które wierzą w jego magiczną moc.
Karkonoski Park Narodowy powstał w 1959 roku. Swoim zasięgiem obejmuje północne stoki Karkonoszy pomiędzy Przełęczą Okraj, a Mumlawskim Wierchem. W skład parku wchodzi również góra Chojnik oraz wodospad Szklarka. Całościowo zajmuje powierzchnię 5580 hektarów, z czego większość to lasy. KPN jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody i poszukiwaczy unikalnych okazów roślinności. Piękno karkonoskiej przyrody doceniono już w 1933 roku. Początkowo objęto ochroną obszar rozciągający się od Śnieżnych Kotłów aż do Kotła Wielkiego Stawu. Od 1986 roku Karkonosze wraz z Górami Izerskimi tworzą Obszar Chronionego Krajobrazu, a w 1993 roku, Karkonoski Park Narodowy stał się częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO Karkonosze. Karkonoski Park Narodowy odwiedzany jest rocznie przez około 2 miliony turystów!
Letni tor saneczkowy znajduje się w centrum Karpacza, na stoku Kolorowa. Oferuje zjazd torem o długości 1060 m z prędkością maksymalną 30 km/h. Tuż obok znajduje się całoroczny Alpejski Tor Bobslejowy (ALPINIE-COASTER) pozwalający rozwinąć prędkość 35 km/h na trasie liczącej 800m. Ponieważ konstrukcja torów uniemożliwia wypadnięcie wózków z szyn, zjazd jest całkowicie bezpieczny.
Miejskie Muzeum Zabawek mieści się w Karpaczu przy ul. Kolejowej 3 (były dworzec PKP, obecnie Centrum Kultury Karpacza). Prezentuje unikalny w skali światowej zbiór lalek i zabawek z całego świata. Liczy on ponad 2 tys. powstałych na przestrzeni ostatnich 200 lat eksponatów. Najliczniejszą część ekspozycji stanowi podarowana Karpaczowi kolekcja Henryka Tomaszewskiego – twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Zabawki prezentowane są w specjalnie zaprojektowanych i ręcznie malowanych gablotach. Znajdziecie także naturalnej wielkości pokój dla lalek, a nawet lalki w strojach księdza i zakonnicy. Zwiedzający otrzymują własnego przewodnika po muzeum – zestaw audio, który oprowadza ich po ekspozycji w ich własnym tempie (zestaw jest bezpłatny). Znaleźć tu możemy lalki z wielu stron świata - m.in. pochodzące z Japonii, Meksyku, czy Australii.
Wyciąg w Karpaczu funkcjonuje przez cały rok, zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim.
Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów pozostają:
1. Trasa o długości 600 m
2. Trasa o długości 800 m
3. Trasa o długości 1100 m
4. Wyciąg narciarski typu: „dywan” 50 m
5. Kolej linowa 6-osobowa.
Muzeum Sportu i Turystyki - zlokalizowane w centrum Karpacza, ma swoją siedzibę w górskiej chacie o konstrukcji zrębowo-przysłupowej. Muzeum od 1974 r. przybliża historię regionu karkonoskiego prezentując unikalne eksponaty w trzech działach wystawienniczych: geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach, rozwój sportów zimowych w Karkonoszach, środowisko przyrodnicze Karkonoszy. Muzeum oferuje swoim gościom ekspozycje stałe oraz czasowe. Do stałych wystaw zalicza się kolekcja nart. Pierwsze okazy pochodzą z XIX wieku. Wśród okazów można również znaleźć sanie rogate, bobslej z przełomu XIX/XX wieku, skeletony i skiboby. Bardzo bogate zbiory dotyczą dawnych laborantów i ich działalności na ziemiach Karpacza. Wystawy czasowe odnoszą się głównie do regionu i jego przyrody. Na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi - wybitnemu poecie i dramaturgowi związanemu z Karpaczem.
Galeria prezentuje okazy minerałów z różnych stron świata, także z nieczynnych od wielu lat kopalni i wyrobisk polskich.
Galeria dysponuje mini wystawą, w której można nabyć wiele ciekawych i nietuzinkowych minerałów. Dysponujemy również paletą atrakcyjnej biżuterii z naturalnym kamieniem, wykonywanej przez lokalnych artystów. Z pewnością zaciekawimy także naszych Gości różnorodnością pamiątek i innych wyrobów rękodzielniczych.
Zachęcamy i zapraszamy serdecznie Państwa do tego barwnego zakątka.
W centrum miasta znajdują się podziemia, które zaprowadzą turystów w niepowtarzalny świat historii oraz legend karkonoskich. Tutaj można poszukać skarbu Ducha Gór, przejść magicznym przejściem lub zapoznać się z sekretami laboranta. Karkonoskie Tajemnie to wyjątkowa, mistyczna wędrówka. Dzięki współczesnej technologii, wszystkimi zmysłami doświadczycie potęgę, która drzemie w Karkonoszach.
W Karkonoskich Tajemnicach, poza lekcją historii oraz techniki otrzymacie prawdziwą lekcję życia w górach rządzonych przez czary i niezbadane zjawiska przyrody.