Zaporana Łomnicy
Zapora nad Łomnicą została wzniesiona na rzece Łomnica, która znajduje się przy ulicy Konstytucji 3-ego Maja. Sama rzeka to 20 kilometrowy dopływ Bobru. Swój początek bierze z Równi pod Śnieżką.
Łomnica jest uważana za jedną z najbardziej niebezpiecznych rzek w Karkonoszach. Średni spadek jej wód to 72 promile, w górnym odcinku. Natomiast w dolnym odcinku jest on aż siedmiokrotnie niższy. W średniowieczu, rzeka Łomnica przyciągała amatorów poszukiwania złota i kamieni szlachetnych.
W 1897 roku Karpacz nawiedziła potężna ulewa. Powódź zniszczyła mosty, ulice oraz kilkanaście domów, a także podmyła nasyp kolejowy nowo powstałej linii. Po kataklizmie ówczesne władze podjęły decyzję uregulowaniu koryta rzeki Łomnicy w ramach programu przeciwpowodziowego. W latach 1910 – 1915 w Karpaczu powstała retencyjna zapora. Dodatkowo wybudowano także zapory przeciwrumoszowe, które miały za zadanie zatrzymywać materiał niesiony przez wezbrane wody. Zapora ma pojemność nominalną 540.000 m³.System sprawdził się podczas „Powodzi Tysiąclecia” w 1997 roku.
Budowa zapory wpłynęła korzystnie na krajobraz. Wybudowana z kamiennych bloków utworzyła sztuczny wodospad oraz zalew. Wyjątkowość powstałego krajobrazu spowodowała wzrost turystów w tym obszarze. Wkrótce teren wokół zapory odpowiednio zagospodarowano. Powstał zakład kąpielowy Alexandrinenbad, kawiarnia oraz muszla koncertowa. Zapora stała się miejscem spotkań i wypoczynku. W zalewie można było się kąpać lub skorzystać z wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych. Zimą mieściło się tu lodowisko.
Wraz z budową zapory Łomnica, w latach 1910-1915 w pobliżu wybudowano małe schronisko. Budynek bardziej przypominał restauracje niż prawdziwe schronisko. Posiadał tylko kilka miejsc noclegowych. Wykonany z samego drewna świetnie wpasował się w górski krajobraz. Restauracja zasłynęła w okolicy nie tylko z dobrego jedzenia, ale i także dancingów oraz koncertów. Budynek po wojnie przechodził z rąk do rąk. W 1949 roku był bazą dla uczestników Mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim na lodzie, które odbywały się na zbiorniku Łomnicy. Przez kilka lat restauracja stała zamknięta. Dopiero w 2009 roku wyremontowano ją i ponownie otwarto. Niestety w chwili obecnej po restauracji nie ma śladu.
Obecnie zapora jest częścią czerwonego szlaku turystycznego, który prowadzi w kierunku Grabowca. Jej korona, mierząca 105 metrów długości, stała się jedną z atrakcji Karpacza. Jej malownicze otoczenie po dziś dzień zachęca turystów do odwiedzin, jest idealnym miejscem dla spacerów rodzinnych, pięknym plenerem fotograficznym. W pobliżu znajduje się dolna stacja kolejki linowej na Kopę, która jest najłatwiejszym sposobem do dotarcia na Śnieżkę.